Zarząd Główny

 

ul. Juliana Smulikowskiego 6/8

00-950 Warszawa

 

 tel. 22 318-92-17, 22 318-92-18

fax. 22 3189219

 

znp@znp.edu.pl

 

 

 

 

Sekcja Emerytów i Rencistów

Archiwum 2011 rok

 


 

Spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej 20.10.2011r.

 

Spotykamy się w biurze aby wspólnie złożyć kwiaty pod tablicą upamiętniającą nauczycieli Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Dużą grupą wędrujemy przez miasto. Na miejscu składamy wiązankę kwiatów, a chwilą ciszy oddajemy hołd wszystkim zmarłym nauczycielom naszego powiatu. Robimy wspólne zdjęcie i ruszamy busikiem do ZS Nr3 RCKU. Jest wśród nas starosta łosicki Czesław Giziński, prezes Oddziału ZNP kol. Dariusz Chomiuk, członek Zarządu O/Łosice ZNP kol. Joanna Obrępalska. W okolicznościowym wystąpieniu starosta złożył życzenia wszystkim emerytowanym pracownikom oświaty oraz przedstawił działania w unowocześnianiu bazy oświatowej w Łosicach. Główne osiągnięcia to budowa boiska „Orlik” przy ZS Nr 1 oraz oddanie do użytku zmodernizowanego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Na uwagę zasługuje fakt, że powiat łosicki zajął 5 miejsce w skali kraju w rankingu inwestycyjnym samorządów za lata 2008-2010. Życzenia uczestnikom złożył również prezes Oddziału ZNP. Trzy osoby spośród nas - kol. Barbara Walczuk, kol. Hieronim Sokołowski i kol. Józef Szpura - otrzymały odznaki 50-lecia przynależności do ZNP. Odznaczenia wręczył prezes oddziału kol. Dariusz Chomiuk. W bardzo miłej atmosferze przy kawie i herbacie toczyliśmy dyskusję, dotyczącą nie tylko problemów oświatowych. Na zakończenie uczniowie z klas gastronomicznych podali nam wspaniały obiad.

Dziękujemy dyrekcji, nauczycielom, pracownikom i uczniom za życzliwość i wspaniałą gościnność .

 


 

Spotkanie w Kornicy 19.10.2011r.

 

W związku z obchodami Dnia Edukacji Narodowej 19 października w Kornicy odbyło się spotkanie emerytowanych pracowników oświaty z gminy Stara Kornica. Uczestniczyli w nim władze samorządowe gminy z wójtem Kazimierzem Hawrylukiem oraz przedstawiciele jednostek gospodarczych. Na uroczystość zostali zaproszeni członkowie prezydium SEiR ZNP Oddziału w Łosicach oraz byli nauczyciele szkół z terenu gminy. Spotkanie uświetnili uczniowie miejscowej szkoły krótkim ale pięknym występem. W wystąpieniu okolicznościowym wójt gminy złożył serdeczne życzenia uczestnikom spotkania. Przy kawie, herbacie rozpoczęła się wielotematyczna dyskusja. Humor nie opuszczał uczestników spotkania. Takie chwile należą do tych, kiedy spotykają się dawni koledzy i koleżanki i mają okazję do wspomnień, pogaduszek lub nawet do poplotkowania. Na zakończenie podano bardzo smaczny obiad. Głównym organizatorem była kol. Czesława Kalużna. Za zaangażowanie, organizację i wkład pracy otrzymała wiele podziękowań.

 


 

W hołdzie nauczycielom TON

 

Emerytowani pracownicy oświaty powiatu łosickiego uczestniczyli 1 września, pod pomnikiem TON w Warszawie, w uroczystościach upamiętniających nauczycieli Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Organizatorem wyjazdu była Sekcja Emerytów i Rencistów ZNP Oddziału w Łosicach. Do 30 osobowej grupy z Łosic w Siedlcach dołączyło 15 członków ZNP z powiatu siedleckiego.

Na miejscu pod pomnikiem TON zgromadzili się mieszkańcy Warszawy, nauczyciele i uczniowie tajnych kompletów w latach 1939 – 1945, posłowie, władze związkowe z prezesem Oddziału Mazowieckiego ZNP kol. Tomaszem Korczakiem, emerytowani i czynni nauczyciele z całego województwa. Licznie reprezentowane były poczty sztandarowe – związkowe i szkolne. W wystąpieniach przemawiający nawiązywali do bohaterskiej postawy nauczycieli okresu okupacji ich poświęcenia i oddania. Wśród osób przemawiających głos zabrał uczestnik tajnego nauczania, członek delegacji z Łosic kol. Wojciech Bolesta, który podzielił się z zebranymi swoimi wspomnieniami z tamtego okresu. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty i zapaliły znicze.

Drugim punktem pobytu w Warszawie było zwiedzanie Centrum Naukowego „Kopernik”. Z uwagi na niewielką odległość dzielącą miejsce uroczystości od CNK, uczestnicy pokonali ją pieszo. Dwie godziny zwiedzania upłynęły na wędrówce podziwianiu ekspozycji . Teoria, którą kiedyś przekazywali uczniom, potwierdzana była doświadczalnie. Liczne urządzenia i maszyny można było obserwować i sprawdzać ich działanie. Za pomocą śruby Archimedesa woda dostarczana była na tereny położone wyżej. Obserwacja zjawisk fizycznych z zakresu dźwięku i światła dostarczyła wielu wrażeń. Siadając na krześle można było wysłuchać „Ody do radości” wykonanej na różnych instrumentach. Ciekawe ekspozycje dotyczyły nauk biologicznych; np. każdy mógł stwierdzić ile jest wody w jego organizmie. Miłośnicy techniki samochodowej też znaleźli dla siebie ciekawe ekspozycje.

Droga powrotna upłynęła na dzieleniu się wrażeniami z całodniowego pobytu w stolicy.

 


 

Wycieczka do Augustowa

14.06 – 16.06.2011 roku
 

Niewielka grupa emerytów (17 osób) udała się na trzydniową wycieczkę na trasie: Białystok – Supraśl – Kruszyniany –Augustów – Suwałki – Wigry - Pojezierze Suwalskie -Tykocin - Grabarka. Pogoda dopisała- słońce, leki wiaterek, idealna temperatura. Wynajęty bus spełnia w pełni zapotrzebowanie wycieczkowiczów. Jest wesoło i przyjemnie.
 


W pałacu Branickich w Białymstoku doznajemy pierwszej przyjemnej niespodzianki – zostaliśmy zaproszeni do oglądania wnętrz. Przewodnik z własnej inicjatywy oprowadza nas po pałacu, jednocześnie opowiada jego historię. O zapłacie nie ma mowy. Po tak udanym początku ruszamy do Supraśla. Zwiedzamy w nim monastyr prawosławny i muzeum ikon. Następnym punktem są Kruszyniany. Meczet prezentuje się znakomicie. Przewodnik zaprasza nas do zwiedzenia cmentarza muzułmańskiego. Stara część różni się od naszych cmentarzy, nowsza zdecydowanie się upodabnia. Wchodząc do meczetu zdejmujemy buty – taki zwyczaj. Słuchamy opowieści o historii polskich tatarów. Na odpoczynek trafiamy do przydrożnego baru serwującego dania tatarskie. Wędrówkę tego dnia kończymy w ośrodku „August”. Czeka nas tu wspaniała obiadokolacja. Wieczorem ruszamy na spacer po Augustowie. Ruch na głównej ulicy jest naprawdę nie do zniesienia.

Drugi dzień zapowiada się równie ciekawie. Ruszamy na Pojezierze Suwalskie. Rozpoczynamy od klasztoru na jeziorze Wigry. Tu odpoczywał w czasie pielgrzymki papież Jan Paweł II. Jesteśmy zauroczeni widokami z klasztornej wierzy. Równie piękny widok roztacza się z „Góry Cisowej”. Nie bez powodu te rejony nazywane są „Bieszczadami” północy. Zatrzymujemy się w miejscu zetknięcia się trzech granic: polskiej, litewskiej i rosyjskiej. Robimy pamiątkowe zdjęcie i dalej w drogę. Docieramy do jeziora Hańcza, w miejscu gdzie wypływa Czarna Hańcza. Dalsza wędrówka wiedzie nas do głazowiska „Rutka”. Skandynawskie skały pokrywają sporą powierzchnię. Pełni wrażeń wracamy do bazy. Wieczorem idziemy na spacer wzdłuż Kanału Augustowskiego Bulwarem ZNP. Po powrocie czeka nas ognisko z pieczonymi kiełbaskami.


Ostatni dzień zaczyna się od wędrówki po mieście i dokonywaniu zakupów pamiątek. Głównym punktem programu tego dnia jest rejs statkiem. Wiedzie on do Studzienicznej i z powrotem. Na otwartej przestrzeni na jeziorze jest znacznie chłodniej. Przydają się dodatkowe okrycia. Po obiedzie przez Tykocin ruszamy w drogę powrotną. Na rynku, tak jak przed wojną, stoi nienaruszona synagoga. Widok naprawdę rzadki. Ostatnim punktem wycieczki jest święta góra „Grabarka”. Napełniamy pojemniki wodą ze źródełka, robimy ostatnie zdjęcie i odjazd. Do Łosic wróciliśmy zdrowi, zadowoleni i pełni wrażeń.

 


 

I Nauczycielski Rajd Nadbużański

Serpelice 04.06. – 05.06.2011r.
 

Upalny początek czerwca. Bezchmurne niebo. W Kózkach nad Bugiem rozpoczyna się I Nauczycielski Rajd Nadbużański. Organizatorami są Sekcja Emerytów i Rencistów przy Oddziale ZNP w Łosicach oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej. Trasa biegnie czerwonym szlakiem doliną Bugu w obrębie Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”. Najbardziej zaprawieni w pieszych wędrówkach- zaopatrzeni w mapę, przewodniki i zestawy biurowe - wybierają najdłuższą trasę: Kózki – Franołów – Mierzwice – Trojan – Zabuże – Klepaczew - Serpelice. Pozostali startują w połowie trasy. Po drodze należy wykonać zadania rajdowe: znaleźć miejsca obecności bobrów, odnaleźć pomniki przyrody, wykonać część kroniki rajdu. Morenowe wzgórza, strome zbocza doliny Bugu, przepięknie ukwiecone łąki, po których dostojnie kroczą bociany i wszechobecny zapach olejków eterycznych towarzyszą uczestnikom wędrówki. Złociste słońce patrzy z góry, a leki wiaterek przyjemnie chłodzi rozgrzane ciała. Wędrówka przebiega bez zakłóceń. Spacerowym tempem grupy rajdowe kierują się do Serpelic. Jedyny warunek postawiony uczestnikom to zdążyć na obiad. W ciągłym ruchu są aparaty fotograficzne. Widoki wspaniałe. Wykonane zdjęcia znajdą się w prywatnych zbiorach oraz na stronach internetowych organizatorów. Na strudzonych wędrowców w ośrodku wypoczynkowym „Partner” czeka obiad. Po wędrówce można odpocząć w domkach letniskowych. W czasie poobiedniej przerwy uczestnicy rajdu wypełniają zadania rajdowe. Z ich prac powstanie pierwsza kronika rajdu. Wczesnym wieczorem odbyło się spotkanie z regionalnym poetą Franciszkiem Krasuskim. Na świeżym powietrzu odbył się specyficzny wieczór autorski. W wykonaniu autora można było posłuchać jego wierszy i fraszek. Pokrzepieni na duchu uczestnicy rajdu zasiedli do ogniska. Z grilla roznosi się zapach pieczonej kiełbasy i kaszanki. Podpaleniu ogniska towarzyszy śpiew obrzędowej pieśni harcerskiej „Płonie ognisko i szumią knieje” – większość uczestników to byli instruktorzy ZHP. Dawnych wspomnień czar – obozów, biwaków, rajdów - towarzyszy przyjacielskim rozmowom. Na ognisko przybył burmistrz – Janusz Kobyliński. Długo paliło się ognisko i równie długo słychać było śpiew. Braterski krąg z pieśnią pożegnalną zakończył wspaniały dzień. Z uśmiechem na ustach wszyscy rozeszli się na zasłużony odpoczynek. Jutro trzeba wracać do domu.

 


 

Cudze chwalicie, swego nie znacie

 

Piękny poranek majowy. Grupa emerytowanych pracowników oświaty powiatu łosickiego wyrusza na wycieczkę po najbliższej okolicy. Planowana trasa wiedzie od Konstantynowa do Kodnia. Frekwencja dopisała – uczestniczy w niej 40 osób. Autokar zatrzymuje się w Konstantynowie. Uczestnicy wycieczki wędrują pięknym parkiem do pałacu. Kiedyś mieszkali tu właściciele, w okresie PRL była szkoła a obecnie jest to rezydencja wystawiona na sprzedaż. Z historią tego zespołu pałacowo-parkowego zapoznaje nas były wicedyrektor szkoły kol. Tadeusz Hryciuk. Dzięki uprzejmości władz gminy możemy zwiedzić wnętrza pałacu. Wewnątrz jest bardzo ładnie. Ściany oklejone nowymi pięknymi tapetami, z dawnych czasów pozostały piece kaflowe i kilka stylowych mebli. Powrót do autokaru wiedzie ponownie przez piękny park, w którym rozbrzmiewa poranny koncert ptasi. Następnym punktem jest Muzeum PK Podlaskiego Przełomu Bugu w Janowie Podlaskim. Pomieszczenie niewielkie ale ile zbiorów. Pani przewodnik barwnie opowiada o utworzonym w 1994 r. parku krajobrazowym oraz o zbiorach. Wszystkie spreparowane zwierzęta umieszczone w muzeum uległy wypadkom lub zostały przekazane przez Urząd Celny. Na zakończenie uczestnicy zaopatrzyli się w foldery i przewodniki po parku. Będąc w Janowie Podlaskim nie sposób ominąć stadniny koni arabskich. Wędrówka rozpoczyna się od stajni czołowej i wiedzie drogami, między wybiegami dla koni, do stajni zegarowej. Tu jak zwykle na pamiątkę zdjęcie grupowe. Oswojone koniki polskie proszą o troszkę trawy. Zachęcone garstką zieleniny dają się pogłaskać. Droga powrotna wiedzie przez cmentarzysko końskie. Najwartościowsze okazy mają tu swoje tabliczki umieszczone na głazach. Dalsza wędrówka wiedzie do Pratulina. Przy drodze koło miejscowości Zaczopki, na wzgórzu znajduje się cmentarz wojenny z 1915 r. , na którym pochowani są obok siebie żołnierze niemieccy i rosyjscy. W Pratulinie opiekę nad turystami z Łosic obejmuje proboszcz ks. Marek Kot. W kościele parafialnym opowiada o bohaterstwie i męczeńskiej śmierci Unitów Podlaskich. Uczestnicy wycieczki kierują się do miejsca, gdzie stała kiedyś malutka cerkiewka, przed którą rozegra się tragedia – zginęło 13 unitów. Papież Jan Paweł II wyniósł ich na ołtarze. Obecnie na tym miejscu stoi kościół przeniesiony ze Stanina. Po dawnej świątyni pozostały tylko fundamenty. W drodze do Kodnia planowany postój w Neplach. Piękno przyrody tego zakątka Polski zostało docenione. Powstał tu rezerwat przyrody „Szwajcaria Podlaska”. Wędrówkę nad Bug zakończyło zdjęcie przy biało-czerwonym słupie granicznym. Po drugiej stronie stoi też słup graniczny, białoruski zielono-czerwony. Będąc w Neplach koniecznie należy odwiedzić kamienną babę. Nikt nie wie kiedy, dlaczego i kto ją wyrzeźbił. Jest przyczyną wielu legend, opowieści i wróżb. Ze wzgórza roztacza się wspaniały widok na dolinę Krzny i Bugu. Jest to lęgowisko czapli. Na tym terenie utworzono rezerwat „Czapli Stóg”. Dalsza podróż wiedzie do Kodnia, do Królowej Podlasia. O historii cudownego obrazu opowiada zakonnik ojciec oblat. Każdy na swój sposób pogrąża się w modlitwie przed cudownym obrazem. W drodze powrotnej postój w jedynej w Polsce i na świecie parafii unickiej obrządku grekokatolickiego w Kostomłotach. Proboszczem jest dawny wikary z Łosic ks. Zbigniew Nikoniuk. Prześlicznej urody drewniana cerkiew zwieńczona jest trzema różnymi krzyżami: rzymskokatolickim, prawosławnym i greckim. Unici łączą te trzy gałęzie wiary chrześcijańskiej. Zakończenie wycieczki dokonuje się na placu kościelnym ogniskiem z grillowaną kiełbaską. Pogoda dopisała, humory wspaniałe. Wszyscy zadowoleni i zdrowi wrócili do Łosic.

 


 

Spotkanie Sekcji Emerytów i Rencistów Oddziału w Łosicach

 w Szkole Podstawowej w Kobylanach.

 

Dnia 07.04.2011r. w Szkole Podstawowej w Kobylanach, po zajęciach szkolnych, spotkali się emerytowani pracownicy oświaty z powiatu łosickiego. W spotkaniu uczestniczyli wszyscy nauczyciele uczący w tej szkole, przedstawiciele Rady Rodziców oraz miejscowy zespół ludowy „Sąsiadeczki”. Większość przyjechała z Łosic autokarem, pozostali własnymi samochodami. Gospodarze przyjęli uczestników z wielką życzliwością. Pod nieobecność pani dyrektor /choroba/, gości powitała jedna z pań nauczycielek. Następnie zabrał głos przewodniczący sekcji, który powitał wszystkich i podziękował za wspaniałe przyjęcie. W pięknie przystrojonej sali na stołach pełno smakołyków. Rodzice musieli specjalnie przygotować stoły dla tak licznej grupy/około 70 osób/,  sala gimnastyczna z trudem ich pomieściła.

 

Spotkanie rozpoczęło się występem dzieci. W ich wykonaniu obserwowaliśmy inscenizację „Jaś wędrowniczek”. Należy podkreślić, że przy tak małej ilości uczniów, realizacja takiego przedsięwzięcia wymagała nie lada wysiłku. Nie tylko doskonałe wykonanie, ale i scenografia i kostiumy wywarły wielkie wrażenie na widzach. Każdy z uczestników spotkania otrzymał od uczniów pięknego, samodzielnie wykonanego tulipana. Gromkie brawa i torba cukierków były nagrodą dla młodych aktorów. Po dzieciach zaprezentowali się dorośli. Ludowe pieśni podlaskie zaprezentował zespół „Sąsiadeczki”. Mimo, iż jest to zespół utworzony niedawno, ma w swoim repertuarze wiele pieśni ludowych, przyśpiewek i piosenek kabaretowych. Przyjemnie było słuchać wyśpiewywanych wesołych melodii. Nazwa zespołu jest trochę myląca. W rzeczywistości jest to zespół mieszany.  Pokrzepieni na duszy uczestnicy spotkania zostali poczęstowani obiadem. Dla ciała też się coś należy.

 

W części programowej głos zabrał przewodniczący sekcji. Odniósł się do naliczania ZFŚS. W tym zakresie emeryci powinni jak najszybciej w macierzystych jednostkach przedstawić wartość otrzymywanej aktualnie emerytury. Od tego zależy wysokość świadczenia socjalnego. Zakomunikował, że grono członków ZNP powiększa się, deklarację wstąpienia złożyła jedna osoba. Aktualny stan to 52 członków. Powyższe cieszy i  jest dobrym prognostykiem na przyszłość. Integracja i identyfikacja ze Związkiem emerytowanych nauczycieli jest coraz większa. Komisja powołana do napisania biografii zmarłych nauczycieli, opracowała wykaz imienny oraz wstępnie naszkicowała osiem biogramów. Następnie omówił planowane wyjazdy:

  • Wycieczka do Janowa Podlaskiego, Kodnia, Pratulina /14.05/

  • I Nauczycielski Rajd Nadbużański /04 – 05.06/

  • Wycieczka do Białegostoku, Supraśla, Augustowa, Wigry /14 – 16.06/

  • Wyjazd do Warszawy 1 września pod pomnik TON połączony z zwiedzaniem Centrum Naukowego „Kopernik”.

Dalsza część spotkania to luźne, towarzyskie rozmowy wśród uczestników. Dyskusje czasami przerywał śpiew zespołu ludowego. Wśród śmiechu i gwaru szybko minął czas. Na zakończenie przewodniczący wręczył podziękowanie gospodarzom za wspaniałe przyjęcie, organizację  i zaangażowanie. Podobne podziękowanie otrzymał zespół „Sąsiadeczki”. W bardzo wesołych nastrojach uczestnicy spotkania wrócili do domów. Następne spotkanie wszystkich odbędzie się dopiero w październiku.

 


 

Wycieczka - zmiana terminu wycieczki

 

Sekcja Emerytów i Rencistów przy ZNP w Łosicach, informuję o zmiane organizacji wycieczki do Janowa Podlaskiego, Pratulina, Kodnia. W poniższym linku, znajdą Państwo aktualny plan wycieczki wraz z datami.


    

Wycieczka i Rajd - informacja dla zainteresowanych

 

Sekcja Emerytów i Rencistów przy ZNP w Łosicach, informuję o organizacji wycieczki do Janowa Podlaskiego, Pratulina, Kodnia oraz I Nauczycielski Rajd Nadbużański. Wszystkich zainteresowanych, zapraszamy do zapoznania się z informacją w załącznikach.


    

Sprawozdanie z działalności Sekcji ZNP Oddziału Łosice

za okres 08.03.2010 – 08.03.2011r. 

 

Koleżanki i koledzy

 

Minął rok od Konferencji  Sprawozdawczo – Wyborczej, na której zostały  wybrane nowe władze   sekcji.  W  dniu   dzisiejszym chciałbym złożyć  w  imieniu Prezydium Sekcji Emerytów  i Rencistów ZNP Oddziału w Łosicach sprawozdanie   z pracy w tym okresie. Działalność nasza opierała się na przyjętych uchwałach Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej,  opracowanym  programie działania i planie pracy.  

 

              

1) Działalność organizacyjna

W omawianym okresie organizowane były comiesięczne spotkania sekcji. Odbywały się one w pomieszczeniu biurowym,          w szkołach lub  w terenie. Uczestniczyły w nich również osoby nie należące do ZNP. Tematyka spotkań obejmowała: przepisy dotyczące gospodarki finansowej, przyjęcie programu działań na okres kadencji, powołanie komisji tematycznej, analiza opłacalności składek, omówienie przebiegu kampanii sprawozdawczo-wyborczej w Związku, nawiązanie współpracy z sekcją w Siedlcach. Dwukrotnie odbyło się posiedzenie prezydium sekcji. Przyjęte postanowienia: pozytywne zaopiniowanie przyznania honorowego tytułu „Przyjaciel Seniora” panu Franciszkowi Kałużnemu, obchody okrągłych rocznic urodzin członków  80…, przyjęcie stanowiska   w sprawie rewaloryzacji emerytur, organizacja obchodów Dnia Edukacji Narodowej, przepisy dotyczące zasiłków statutowych, prowadzenie dokumentacji sekcji. Według sprawozdania na dzień 08.03.2011r. stan sekcji wynosi 51 członków. W okresie sprawozdawczym ubyło 3 członków /2 zgony, 1 wykluczenie /, a przybył 1. Dwie koleżanki otrzymały odznaczenie „50 lat przynależności do ZNP”. Z opłacalnością składek zalegało 6 osób.

 

2) Działalność turystyczna, kulturalna i informacyjna.

W pierwszym roku kadencji organizowane były spotkania: z harcerzami , wyjazd do Warszawy pod pomnik TON, wyjazd do Mierzwic  i zwiedzanie miejsc związanych z „Akcją V2”, wycieczka do Niemojek  i Łysowa szlakiem Stefana Żeromskiego, zwiedzanie skansenu wsi  i dworku szlacheckiego w Suchej, grzybobranie, spotkanie z okazji DEN, noworoczne,. Ze względu na małe zainteresowanie nie doszła do skutku wielodniowa wycieczka do Białegostoku.  Powołana została komisja do opracowania monografii zasłużonych nauczycieli. Na stronie internetowej Zarządu Oddziału posiadamy zakładkę Sekcji Emerytów i Rencistów /losice.znp.edu.pl./. Informacje dotyczące naszej działalności ukazują się regularnie w „Gazecie Łosickiej”. Nawiązana została współpraca z „Tygodnikiem Siedleckim”. Kronika sekcji oraz księga protokołów prowadzone są na bieżąco. W biurze Związku            w Łosicach sekcja posiada tablicę informacyjną, na której systematycznie uaktualniane są informacje dotyczące naszej działalności.

 

3) Działalność finansowa

Sekcja jest strukturą samofinansującą. Utrzymujemy się ze składek członkowskich, z których  wpływy za rok 2010 wyniosły 1541,40 zł. Są one przeznaczone na wiązanki okolicznościowe i pogrzebowe, opłaty za wynajm autokarów, dofinansowywanie wyjazdu pod pomnik TON i spotkań sekcji. Stan konta na dzień 31.12.210r. był wyzerowany. Koszty spotkań w zdecydowanej większości pokrywają uczestnicy. Zasiłki statutowe wypłacane są z funduszu Zarządu Oddziału. Dwukrotnie uzyskaliśmy wsparcie burmistrza: 200zł. na spotkanie z okazji DEN  i bezpłatny autobus na wycieczkę do Mierzwic . Rachunkowość prowadzona jest przez Zarząd Oddziału.

 

4) Realizacja Uchwał Konferencji Sprawozdawczo – Wyborczej.

Na wszystkie spotkania zapraszane są osoby nie należące do Związku. Działalność turystyczna wyraża się zorganizowanymi wyjazdami. Został nawiązany kontakt z sekcją emerytów w Siedlcach. Z sekcją w Mińsku Mazowieckim wymieniamy życzenia świąteczne. Z trudem przychodzi przekonywanie młodych, nowych emerytów do podjęcia współpracy z nami. Dla jednej osoby wypłacony został socjalny zasiłek statutowy.

 

5) Planowane działania w drugim roku kadencji.         

W roku bieżącym wyjeżdżamy 10 maja do Kodnia, Janowa Podl., Pratulina, Kostomłot. W dniach 14-16 czerwca planowana jest wycieczka do Augustowa. W czerwcu /04.06/ wspólnie z TPZŁ organizujemy I Nauczycielski Rajd Nadbużański. We wrześniu jedziemy do Warszawy pod pomnik TON i do Centrum Naukowego „Kopernik” lub Liwu oraz na grzybobranie. Na organizowane wycieczki zaprosimy nauczycieli z Siedlec. Opracujemy życiorysy 10 zasłużonych nauczycieli.  Podejmiemy aktywne działania w celu powiększenia liczebnego naszej sekcji. Kontynuować będziemy działalność informacyjną. Nadal będziemy otaczać opieką osoby będące w potrzebie.

 

Chciałbym bardzo podziękować członkom prezydium za pomoc i zaangażowanie w prowadzeniu naszej działalności. Dziękuję panu burmistrzowi za przychylność i pomoc finansową. Panu wójtowi Kornicy dziękujemy za stałą, wieloletnią, troskliwą opiekę i wsparcie koła emerytów. Podziękowania kieruję do Prezesa Oddziału ZNP za codzienną pomoc i uczestnictwo w naszych spotkaniach. Wszystkich emerytów zarówno należących do ZNP jak i nie zrzeszonych zachęcam do współpracy i uczestniczenia w naszych spotkaniach.

 


 

Spotkanie SEiR z władzami samorządowymi

 

8 marca - piękna, słoneczna pogoda. W Zespole Szkół Nr 3 zbierają się emerytowani  pracownicy oświaty na comiesięczne spotkanie. Mija równy rok od ostatniej Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej. Prezydium sekcji postanowiło rozliczyć się z działań podejmowanych w tym okresie. Na spotkaniu są również władze samorządowe: starosta powiatu p. Czesław Giziński, wicestarosta p. Mariusz Kucewicz oraz burmistrz p. Janusz Kobyliński. Jak zwykle obecny jest również prezes kol. Dariusz Chomiuk. Na stołach pączki i faworki – przecież to ostatki.

 

Początek spotkania jest bardzo przyjemny. Kol. przewodniczący składa życzenia wszystkim koleżankom z okazji Dnia Kobiet. Panowie wręczają  kwiaty oraz częstują słodyczami podarowanymi przez burmistrza.   I jeszcze jedna uroczystość. W gronie zebranych są zacni jubilaci. Kol. Wojciech Bolesta i Marian Kwiatek ukończyli 80 lat. Serdeczne życzenia, kwiaty oraz wspólnie odśpiewane „Sto lat” są wyrazem pamięci i szacunku.

 

Przewodniczący kol. Marian Czmoch przedstawił sprawozdanie z działalności sekcji w ostatnim roku oraz nakreślił główne kierunki na rok następny.

 

Władze samorządowe /starosta i burmistrz/ przedstawiły planowane zamierzenia w rozwoju miasta, gminy i powiatu w obecnej kadencji. Za pomocą urządzeń audiowizualnych prezentowane są perspektywy   naszego regionu.  Ma być ładniej, lepiej, bezpieczniej. Wszyscy z zadowoleniem przyjęli informacje burmistrza, ze nie będzie likwidacji szkół. Podstawowy problem jak zwykle – zbyt małe środki finansowe.

 

W dyskusji poruszane były problemy oświatowe, stanu dróg, opieki lekarskiej. Dyskusja dotyczyła też działalności turystycznej sekcji. W maju zaplanowana jest wycieczka do Janowa Podl. i Kodnia, a w czerwcu do Białegostoku i Augustowa. Następne spotkanie w kwietniu w Kobylanach.

 

Przewodniczący sekcji wręczył podziękowanie p. dyrektorowi Mariuszowi Stambulskiemu za wspaniałe przyjęcie i pomoc w organizacji spotkania. Uczniowie przygotowali bardzo smaczny obiad. 

 

Sekcja Emerytów i Rencistów ZNP Oddział Łosice

Zdjęcia ze spotkania...

 


   

Śladami Stefana Żeromskiego

 

Emerytowani pracownicy oświaty powiatu łosickiego wyruszają na wycieczkę „Śladami Stefana Żeromskiego”. Na zaproszenie SEiR ZNP z Łosic uczestniczy w niej przewodnicząca Oddziałowej SEiR ZNP z Siedlec kol. Teresa Kamińska. Jest też prezes Oddziału ZNP w Łosicach kol. Dariusz Chomiuk.

Podstawiony autobus zabiera uczestników - kierunek Niemojki. Zatrzymujemy się przed kościołem. Parafia liczy już ponad 550 lat, a świątynia ponad 200. Tu w latach 1889-1890 na mszę św. przychodził z Łysowa Stefan Żeromski. Zwiedzamy wnętrze wykonane w stylu barokowym, rokokowym i klasycystycznym. Dalsza trasa wiedzie do Łysowa. Obserwujemy kościół o nietypowej architekturze. Pierwotnie była to cerkiew unicka, po upadku Powstania Styczniowego przekształcona na cerkiew prawosławną, dopiero po I wojnie światowej przejęta i adoptowana na świątynię katolicką. Za wsią na wzgórzu są pozostałości po dawnym dworku szlacheckim. W nim w latach 1889-90 Stefan Żeromski był guwernerem dzieci właścicielki –Anieli Rzążewskiej. Przy rozstaju dróg stoi dawna przydrożna kapliczka, która pamięta czasy pobytu pisarza. Łysów i pobliski las Rogacz niejednokrotnie znajdują się na kartach powieści, nowel i opowiadań Stefana Żeromskiego. Okres pobytu w Łysowie dokładnie opisał w „Dziennikach”. Bohaterem opowiadania „Niedobitek” jest były powstaniec, Sybirak, mieszkaniec Łysowa – Władysław Lewiński. Wracamy. Po drodze wstępujemy na cmentarz w Niemojkach. Odwiedzamy grób poetki Wacławy z Grodzickich Czechowskiej, pochodzącej z pobliskiego Patkowa Józefowa oraz symboliczny grób żołnierza AK, kierownika szkoły w Niemojkach Feliksa Borucińskiego. Za działalność w AK został w roku 1944 aresztowany przez NKWD i wywieziony w głąb Związku Radzieckiego. Do Polski już nie wrócił. Ostatnim etapem poznawania najbliższej okolicy jest wizyta w Izbie Pamięci Narodowej w Zespole Oświatowym w Niemojkach. Jest to jedna z najlepiej wyposażonych placówek tego typu w województwie. Ilość zgromadzonych eksponatów jest imponująca. W tym roku obchodzi 50 lecie powstania. Twórcą, pierwszym kustoszem i jej propagatorem w środowisku była pani dr Barbara Wyczółkowska-Łotocka. Obecnie rolę opiekuna i przewodnika od wielu lat pełni pani Hanna Gochnio. Znaczna część ekspozycji poświęcona jest Stefanowi Żeromskiemu. Dyrektor szkoły pani Barbara Laszuk przyjęła nas z wielką radością. Opowiedziała historię szkoły, która w tym roku obchodzi 100 lecie powstania. Kulminacją rocznicowych obchodów będzie wręczenie sztandaru i nadanie szkole imienia Stefana Żeromskiego. Uczniowie zaprezentowali część artystyczną z wykorzystaniem poezji Wacławy Czechowskiej. Jeszcze informacje organizacyjne: spotkanie 8 marca, wycieczka w czerwcu do Augustowa. Przy kawie i herbacie wymieniamy wrażenia. Czas niestety płynie szybko. Musimy wracać. Jesteśmy bardzo zadowoleni, bogatsi o historię najbliższych stron.

Sekcja EiR ZNP w Łosicach składa serdeczne podziękowania Dyrekcji, opiekunce Izby Pamięci Narodowej, nauczycielom i uczniom Zespołu Oświatowego w Niemojkach za wspaniałe przyjęcie, prawdziwą lekcję historii, życzliwość i pomoc w organizacji wyjazdu.

 

Sekcja Emerytów i Rencistów ZNP Oddział Łosice

 

Zdjęcia ze spotkania...
 


 

Noworoczne integracyjne spotkanie w Kornicy

 

W Zespole Placówek Oświatowych w Kornicy 1 lutego 2011 r. odbyło się integracyjne spotkanie noworoczne ogniska ZNP i emerytowanych pracowników z terenu gminy. Uczestniczyli w nim członkowie Zarządu Oddziału ZNP w Łosicach z kol. prezesem Dariuszem Chomiukiem, członkowie Prezydium Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Łosicach z przewodniczącym Marianem Czmochem oraz zaproszeni goście: wójt gminy Kazimierz Hawryluk, przewodniczący Rady Gminy Ignacy Janczuk, emerytowany długoletni wójt Franciszek Kałużny, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kobylanach Grażyna Sawczuk. W komplecie obecna była dyrekcja Zespołu Oświatowego z dyrektorem Markiem Tarasiukiem. Inicjatorem i organizatorem spotkania było Ognisko ZNP oraz Koło Emerytów i Rencistów w Starej Kornicy.

Zebranych powitali i złożyli życzenia noworoczne gospodarze: dyrektor Marek Tarasiuk, prezes ogniska ZNP Joanna Geresz oraz przewodnicząca koła emerytów Czesława Kalużna. Prezes Oddziału ZNP w Łosicach kol. Dariusz Chomiuk wręczył byłemu długoletniemu Wójtowi Gminy Stara Kornica panu Franciszkowi Kałużnemu dyplom potwierdzający przyznanie mu honorowego tytułu „Przyjaciel Seniora”, przyznanego przez Kapitułę przy Zarządzie Okręgu Mazowieckiego ZNP za współpracę i pomoc emerytom. W imieniu Koła EiR gratulacje i podziękowanie za 18 letnią współpracę złożyła przewodnicząca koła kol. Czesława Kalużna. Nowo wybranemu wójtowi gminy Stara Kornica Kazimierzowi Hawrylukowi złożono życzenia owocnej pracy i wielu osiągnięć na nowym stanowisku. W swoim wystąpieniu wójt podziękował za życzenia, wyraził chęć współpracy z nauczycielami i emerytami z tereny gminy. Chór szkolny zaśpiewał kilka kolęd a zespół teatralny zaprezentował „Brzydkie kaczątko”. Przy suto zastawionych stołach panowała miła i serdeczna atmosfera. Dyskutowano o zadaniach w oświacie oraz problemach nauczycieli czynnych i emerytów.

 

Sekcja Emerytów i Rencistów ZNP Oddział Łosice

 

Zdjęcia ze spotkania...
 


 

Wycieczka - informacja dla zainteresowanych

 

Poniżej zamieszczamy ogłoszenie dotyczące wycieczki organizowanej przez Sekcje Emerytów i Rencistów do Augustowa w dniach 14-16 czerwca 2011 roku.

 

      


 

Noworoczne spotkanie Sekcji Emerytów i Rencistów w dniu 15.01.2011 r.
 

Tym razem emerytowani pracownicy oświaty powiatu łosickiego spotkali się w Szkole Podstawowej Nr 2 w Łosicach. Na stołach pojawiły się typowe potrawy wigilijne z pierożkami z kapustą i czerwonym barszczem na czele. W bardzo miłych słowach gości powitała pani dyrektor Bożena Bojarczuk. Życzenia noworoczne złożył przewodniczący SEiR – Marian Czmoch. Uczestnicy spotkania podzielili się tradycyjnie opłatkiem. Grupa dzieci szkolnych pod kierunkiem nauczycieli zaśpiewała kilka kolęd. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem i zadowoleniem słuchali małych kolędników. Nagrodą za ich występ były podziękowania i gromkie brawa. Bardzo miłą częścią uroczystości było złożenie życzeń z okazji 80 rocznicy urodzin kol. Stanisławie Kondraciuk. Kwiaty i szczere „sto lat” wyrażały uczucia wszystkich. Kol. przewodniczący sekcji przedstawił program działania i plan pracy SEiR w Łosicach na rok 2011. Główne punkty to np. opieka nad osobami potrzebującymi pomocy /prawnej, materialnej, rzeczowej/, comiesięczne spotkania, wycieczka na trasie: Białystok – Augustów – Suwałki – Wigry, wycieczka jednodniowa do Kodnia, Janowa Podl., Pratulina i Serpelic, udział w uroczystościach w Warszawie pod pomnikiem TON, wyjazd na grzybobranie, opracowywanie biografii zasłużonych nauczycieli, prowadzenie kroniki i strony Internetowej. W trakcie dyskusji zaproponowano dodatkowo organizację wyjazdów do teatru w Siedlcach. Spotkanie było okazją do prezentowania swoich wspomnień, swobodnych rozmów, miłego spędzenia czasu. Na zakończenie zostaliśmy poczęstowani bardzo smacznym obiadem.


Uczestnicy spotkania składają serdeczne podziękowania dyrekcji, nauczycielom i pracownikom Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łosicach za bardzo miłe przyjęcie i pomoc w organizacji spotkania. Pragniemy również wyrazić naszą wielką wdzięczność grupie kolędujących dzieci wraz z opiekunami za pięknie wykonane kolędy.


Sekcja Emerytów i Rencistów ZNP Oddział Łosice

 

Zdjęcia ze spotkania...
     


 

| Strona główna | Aktualności | Zarząd | Galeria | Kontakt |

   | Statut ZNP | Sekcja Administracji i Obsługi | Sekcja Emerytów i Rencistów |

      | Poradnik związkowca | Radca prawny | SiP | Druki do pobrania |

© 2010-2013 ZNP Zarząd Oddziału Powiatowego w Łosicach.
Wszelkie prawa zastrzeżone.